ATÓPIÁS DERMATITISZ (ENDOGÉN EKCÉMA)
Meghatározása:
Veleszületett hajlam alapján kifejlődő, viszketéssel, száraz bőrrel járó krónikus bőrgyulladás. Nem fertőző!
Előfordulása:
Nagyon gyakori betegség, földrajzi helytől függően az emberek 3-25%-a lehet érintett. Gyermekkorban gyakoribb. Előfordulási gyakorisága nő, különösen a fejlett, civilizált országokban. Ennek oka az iparosodott városok fokozódó környezetszennyezése, a tisztítószerek, illat- és színezőanyagok kiterjedt használata.
A bőrelváltozások bármely életkorban megjelenhetnek, tipikusan 3 és 6 hónapos kor között (a gyermekek 30%-ánál). A betegség az életkor előrehaladtával kinőhető, a gyermekek 50%-a 4-8 éves korára, 70%-uk pedig 12 éves korára meggyógyul.
Atópiás dermatitiszt okozó tényezők:
- allergiát okozó anyagok (allergének) - pollenek is!
- irritáló anyagok - kontakt allergének
kontakt ekcéma - az irritáló anyaggal való első érintkezéstől 6-14 nap telik el a szervezet érzékennyé válásáig. Ismételt találkozás után a tünetek az allergénnel való érintkezést követő 24-48 órával jelentkeznek. Kialakulása függ a bőr aktuális állapotától, a beteg korától (gyermek- és idős korban ritkább), nemétől (nőkben sokkal gyakoribb), az irritáló anyagtól. Az elváltozás az anyaggal való érintkezés helyén alakul ki nedvedző kiütések formájában. Pörk fedheti. A széleken szóródásra hajlamos. Az allergénnel történt kontaktus megszűnése után 8-10 nap alatt nyom nélkül, többnyire erős lemezes hámlás kíséretében gyógyul.
- pszichés tényezők (düh, zavar, stressz)
- klimatikus viszonyok (A téli, tavaszi hónapokban rosszabbodik a betegség. Ilyenkor, az
egyébként is jellemző gyakoribb vírus okozta és bakteriális fertőzések az érintett bőr felülfertőződéséhez vezethetnek.)
Tünetei:
- száraz, hámló, vörös, durva tapintatú, gyulladt bőr (csecsemőkorban általában a szem
körül és az arcon, később a könyök- és térdhajlatban, de a test más területén is jelentkezhet)
- viszketés
Diagnózisa:
- kórelőzmény
- fizikális vizsgálat
- allergiavizsgálatok
Kezelése:
- allergénmentesítés
Ha a tünetek hátterében sikerült allergén szerepét kimutatni, a környezetből ki kell iktatni az adott allergént.
- általános intézkedések:
- körmök rövidre vágása
- puha, pamutruházat viselése
- pamutból készült ágynemű használata
- a levegő párásítása (amennyiben a beteg nem atkaallergiás)
- túl meleg és izzadás kerülése
- stresszhelyzetek kerülése
- diéta
igazolt tápanyagallergiában javasolt a kérdéses étel teljes kiiktatása az
étrendből (tanácsok ételallergiásoknak).
Atópiás családokban fokozottan ajánlott a fél éven át tartó kizárólagos anyatejtáplálás. Célszerű lecsökkenteni vagy elhagyni az étrendből a hisztamintartalmú ételeket (álallergia).
- antihisztaminok
- Az ún. első generációs antihisztaminokat ma már ritkán használjuk nyugtató, étvágynövelő mellékhatásuk miatt, ami rontja a tanulási és az autóvezetési képességet, szájszárazságot és az étvágy fokozódását is okozzák. Adásuk alvási elégtelenséget okozó, kifejezett viszketés esetén javasolt.
- A második generációs antihisztaminok hatása gyorsabban fellép, tovább tart és mellékhatásaik is csekélyebbek. Napi egyszeri adás mellett is hatékonyak.
- A közelmúltban megjelent új antihisztaminok számos tulajdonságban eltérnek a korábbiaktól. Hatásuk sok esetben a második generációs antihisztaminoknál is hamarabb fellép és a tüneteket is jobban enyhítik. A korábbi gyógyszereknél még biztonságosabbak, mert anyagcseréjük során nagyrészt elkerülik a májat, és a vesén keresztül (részben az epével) ürülnek ki a szervezetből.
- külső kezelés
- speciális mosakodószerek, diszperziós fürdőolajok a bőr kiszáradásának megelőzésére. Rövid, szappan és fürdőhab nélküli, langyos vizes zuhanyzás javasolt.
- hidratáló krémek. A kezelés alapja az ápoló készítmények bőséges alkalmazása, melyek hidratálják és zsírosabbá teszik a bőrt. Használatuk a tünetmentes időszakokban is nélkülözhetetlen.
- szteroidos krémek a gyulladás és a viszketés csökkentésére. A betegség fellángolásakor előírásszerűen alkalmazva nincs mellékhatásuk.
- az immunrendszer működését gátló krémek. Hosszútávú, megelőző kezelésre is alkalmasak, folyamatos alkalmazásuk csökkenti a fellángolások gyakoriságát.
- szteroidok
(tabletta vagy injekció formájában) adása csak a rendkívül súlyos esetekben
jön szóba a szteroid mellékhatásai (izomgyengeség, izom- és izületi fájdalom, émelygés, hányás, láz, elvékonyodott, pikkelyes vagy hámló bőr, striák, fájdalmas, viszkető duzzanatok a bőrön, fokozott étvágy, súlygyarapodás, ödéma, vérnyomásemelkedés, zöld- és szürkehályog, csontritkulás, pszichés változások, cukorbetegség, impotencia, rendszertelen havivérzés, fertőzésekre való fogékonyság, pszichés zavarok, álmatlanság, ingerlékenység, gyerekeknél növekedésben való elmaradás), a hozzászokás miatt, valamint azért, mert a gyógyszer elhagyása után a tünetek a kiindulási állapotnál intenzívebben jelentkeznek.
- fényterápia
(napozás, súlyosabb esetben orvosi fénykezelés - PUVA, kombinált UVA,
UVB)
- fürdőkezelés
esetleg fényterápiával kombinálva
- antibiotikus, antivirális, gombaellenes kezelés
felülfertőződés esetén
- immunmoduláló kezelés
nagyon súlyos formákban az immunrendszer működését
befolyásoló, az egész szervezetre ható gyógyszeres kezelés is szóbajön
- pszichoterápia
súlyos, az életvitelt erősen befolyásoló esetekben pszichés támogatás
szükséges a gyermek és a család számára.
- klímaterápia